Pôžičky pre mladých s príspevkom alebo bez

Peniaze do rukyPráve ste skončili školu, našli si prácu, ale vášmu životu ešte stále niečo chýba? Bývať u rodičov môže byť pre jedincov stojacich „na vlastných“ pomerne nepríjemné. Väčšina sa chce preto osamostatniť na 100% tým, že si nájdu vlastné hniezdočko. To môže byť veľký problém, ak nemajú dostatočne našetrené, veď kedy by sa to aj dalo? Banky v spolupráci so štátom spustili produkt, akým sú pôžičky pre mladých. Ich hlavným cieľom je pomôcť tejto kategórii poskytnúť dostatok finančný prostriedkov na bývanie ako napr. stavbu, rekonštrukciu alebo kúpu nehnuteľnosti. To všetko za zjednodušených podmienok a so zvýhodneným splácaním.

Kto o nich môže požiadať a aké sú ich výhody?

Už názov tohto produktu znie trošku diskriminujúco. Pôžičky pre mladých sú dostupné pre ľudí od 18 do 35 rokov. Čiže vekové kategórie nad prípadne pod touto hranicou už o tento produkt požiadať nemôžu. To však nie je jediná podmienka. Podľa toho, či máte záujem o štátny príspevok alebo nie, je potrebné spĺňať aj iné kritéria. Závisí to aj od toho, či je žiadateľ jednotlivec alebo dvojica.

Pôžičky pre mladých so štátnym príspevkom si kladú nasledujúce podmienky. Napr. mesačný plat jednotlivca v hrubom nesmie presiahnuť 1,3 násobok priemernej mesačnej mzdy (u páru 2,6 násobok). Žiadaná suma nesmie prekročiť 50 000 eur a účel využitia musí byť jedine ten, aký sme zmienili už v úvode. Teda musí sa týkať nehnuteľnosti. Po splnení týchto podmienok vám nasledujúcich 5 rokov čerpania pôžičky pre mladých so splátkami pomôže ako banka, tak aj štát. Mesačné splátky vám znížia o 3%. Okrem toho je s týmto produktom spojených aj množstvo iných výhod, o ktorých si hneď povieme.

Pokiaľ by ste o pôžičky pre mladých so štátnym príspevkom nemali záujem, vyššie uvedené kritériá nemusíte spĺňať. No výhody tohto produktu čerpať môžete. Ide napr. o možnosť mimoriadnych splátok alebo odklad splátok počas prvých 5 rokov, bezplatné predčasné splatenie na konci doby fixácie alebo dvojročné zníženie splátok na polovicu prípadne ich dvojročný odklad pri narodení dieťaťa. Po prečítaní týchto výhod určite zhodnotíte, že pôžičky sú skutočne vytvorené s maximálnym ohľadom na túto kategóriu, ktorej sa môže „prišťastiť“ hocičo.

S čím pri žiadosti počítať, čo dokladovať?

Šťastie z peňazíAk ste spadáte do vyššie uvedenej vekovej kategórie a pôžičky pre mladých vás seriózne zaujali, mali by ste počítať aj s inými súvislosťami. Ide napr. o to, že pri žiadosti bude potrebné dokladovanie príjmu, ako ste to mohli na základe jedného kritéria uvedeného vyššie vydedukovať. Čistý register je samozrejmosť a bez jeho kontroly sa žiadna banková žiadosť nezaobíde. Potrebným bude aj potvrdenie o zamestnaní. S vysokými pôžičkami ako takými, nielen pre mladých, je spojené aj ručenie alebo založenie nehnuteľnosti. Banka potrebuje istý druh zábezpeky a nehnuteľnosť je v istom prípade dostačujúce. Väčšinou sa zakladá tá nehnuteľnosť, na ktorú pôjdu prípadné získané financie.

V súvislosti so založením nehnuteľnosti pri pôžičkách pre mladých by sme chceli uviesť veci na pravú mieru a dať do popredia údaj LTV. Mnohí neskúsení, nielen mladí, si myslia, že prídu do banky, predložia všetko, čo je nutné a banka im s radosťou schváli takú sumu, o akú žiadajú. To je ale omyl. Je to preto, že niektoré banky určujú koľko percent zo založenej nehnuteľnosti poskytnú, čo je zároveň aj vysvetlenie pojmu LTV (loan to value). Poväčšine je to okolo 70%. Zriedkavo viac. To znamená, že ak od pôžičky pre mladých žiadate 100 000 eur, pričom je to zároveň aj hodnota nehnuteľnosti, pri 70%-nom LTV vám maximálne schvália 70 000 eur. V prípade, že by ste chceli celú čiastku, je potrebné založiť viac nehnuteľností alebo jednu vo vyššej hodnote. Ak však žiadnu inú nevlastníte, môže to byť problém. Iným možno aj dlhodobejším riešením si je požadovanú dodatočnú sumu našetriť.

O aké sumy žiadať a dokedy ich splatiť?

To, o aké sumy môžete žiadať je určené hlavne hodnotou založenej nehnuteľnosti. Reálne môžete pri pôžičkách pre mladých žiadať o rôzne sumy, niekedy dokonca aj o nereálne. Ak ale máte záujem aj o štátny príspevok, maximálna suma, o ktorú môžete žiadať je 50 000 eur. Bez nároku na príspevok môžete žiadať aj viac. Záleží to aj od výšky platu, pracovnej pozície atď. Maximálna splatnosť tohto typu produktu je 30 rokov, pričom minimum je 5 rokov.

Kalkulačka na najlepšie a najvýhodnejšie pôžičky pre mladých

V dnešnej je už normálne, že človek skoro nič nestíha, nieto ešte chodiť po rôznych bankových pobočkách a zisťovať ich ponuky. Takéto osobné porovnanie je nielen fyzicky, ale aj psychicky náročné. Preto je vám k dispozícii online kalkulačka, vďaka ktorej do pár minút zistíte, ktoré pôžičky pre mladých sú v súčasnosti tie najlepšie a najvýhodnejšie. Ponuky budú zobrazené na základe vašich kritérií, ktorých základ je požadovaná suma, doba fixácie, doba splatnosti a hodnota založenej nehnuteľnosti.

Vďaka online kalkulačke najrýchlejšie a najjednoduchšie zistíte, ako sa jednotlivé ponuky pôžičiek pre mladých rôznia. Či už v úrokovej sadzbe alebo v rôznych iných poplatkov. Dopad týchto údajov môže byť na konečný stav veľmi veľký. Rozdiely v splátkach môžu činiť aj desaťtisíce eur, čo vám tento virtuálny nástroj presne zobrazí. Jeho využitie je bezplatné a nezáväzné, takže jeho vyskúšaním nemáte čo stratiť. Iba ak získať tie najvýhodnejšie a najlepšie pôžičky pre mladých. Je pravidelne aktualizovaná na základe údajov poskytovaných jednotlivými bankami. Dokonca ju môžete využiť 24 hodín denne a 7 dní v týždni. Ak sa vám niektorá ponuka pozdáva natoľko, že už nechcete zbytočne otáľať, môžete o ňu jediným klikom požiadať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *