Požičať priateľovi alebo niekomu z rodiny? Áno aj to je možnosť. Je to však aj hrozba, že prídete nielen peniaze, ale i o priateľa. Ja som sa rozhodol, že takéto riziko nebudem podstupovať a všetkým mojim známym i vám odporúčam pôžičky cez web.
Poďme sa však bližšie pozrieť na fenomén posunov vo vnímaní reality či už v hlave dlžníka, alebo aj veriteľa.
Viete, že až 85 percent dlžníkov verí a nepochybuje o tom, že peniaze vrátia? A naopak, len 35 percent veriteľov si myslí, že požičané peniaze ešte niekedy vôbec uvidí. /Alfred Loewenstein/
Čo sa tak asi deje v hlave dlžníka
Môžeme vyskúšať vžiť sa do jeho situácie. Predstavte si, že súrne potrebujete peniaze a vyriešili ste to pôžičkou od kamaráta. Tak, teraz mu dlžíte peniaze a…, a život ide ďalej. Považujete sa za morálneho človeka a nevrátiť peniaze priateľovi vás ani nenapadne. Lenže, život ide tak akosi ďalej, žiaden zázrak sa nestal, a vy stále nie ste v takom pluse, aby ste ten dlh bez problémov zaplatili alebo aspoň aby ste dodržali termíny splátok. Váš mozog si začína pohrávať s faktami a hľadať pohodlnejšiu, rozumej ospravedlniteľnú realitu. „Peniaze stopercentne vrátim, ale teraz bohužiaľ…nakoniec, veď sme sa nedohodli na nejakom presnom termíne kedy mu pôžičku splatím…“
Medzitým na druhej strane…
Po prvom ospravedlnení dlžníka sa poskytovateľ pôžičky dostáva do fázy spravodlivého hnevu. Aj keď sa sprvu ovláda, skôr či neskôr vynesie na svetlo sveta svoje obavy. V lepšom prípade hovorí s vami ako svojim dlžníkom, a v tom horšom sa s problémom zveruje svojim kamarátom, nezriedka i spoločným. Ťažko však obviňovať znepokojeného a hlavne na citlivom mieste zasiahnutého človeka z takejto trochu unáhlenej reakcie.
Vráťme sa naspäť k vám ako k pomyselnému dlžníkovi. Máte síce len mlhavú predstavu, čo priateľ prežíva, ale predpokladáte, že vás asi najskôr bude často spomínať a myslieť si o vás zlé veci. Všetky tie obvinenia, povedané ale aj myslené, že nevrátite peniaze svojmu známemu, sa vás dotýkajú na veľmi citlivom mieste. Myslí si o vás, či dokonca o vás tvrdí, že nie ste slušný človek, že ste klamár čo si požičal od priateľa a odmieta mu peniaze vrátiť. A to prosím len preto, že momentálne ešte nie ste v pohode /finančnej, a samozrejme nie vlastným zavinením/.
Prichádzajú ďalšie nové a prijatelnejšie verzie: „Táto pôžička aj tak nič nevyriešila, nemal som vôbec reagovať na to že mi chce kamarát pomôcť a požičať peniaze!“
„Tie peniaze samozrejme vrátim ale určite nie hneď. A, nakoniec, v podstate si aj zaslúži aby som mu tie peniaze ani nevrátil.“
Aby ste neprišli o rodinu a známych, dobrých priateľov a kamarátov, skúste dodržať pár našich doporučení.
NEPOŽIČIAVAJTE
- jednoducho sa rozhodnete, že peniaze nebudete požičiavať a keď vás niekto požiada o požičanie peňazí odmietnete, aj keď si myslíte, že to môže zničiť či inak ohroziť vaše priateľstvo a dobré vzťahy
- naopak rozhodnutie nevychádzať takémuto žiadateľovi v ústrety je oveľa priaznivejší variant pre budúcnosť vzťahu ako tejto žiadosti vyhovieť, teda vo väčšine prípadov
- vaše peniaze totiž problémy druhého nevyriešia, len sa toto riešenie odkladá na neskôr, jeden finančný záväzok nahrádza druhý
- pravdepodobnosť, že to takto dopadne a dotknutý človek sa dostane do takéhoto začarovaného kruhu je veľmi vysoká, naozaj až príliš veľká
- priestoru na vyhrotenie nedorozumenia v novom, mimokamarátskom vzťahu veriteľ – dlžník je veľmi mnoho, oplatí sa neriskovať
Riešenie?
Pevným hlasom priateľovi povedzte : „nehnevaj sa, ale peniaze nikdy už zo zásady nepožičiavam“, a ak potom ustojíte aj nasledujúce srdcervúce naliehanie, váš priateľ bude toto vaše rozhodnutie pri spätnom pohľade plne rešpektovať a akceptovať. Tí múdrejší ho dokonca ocenia!
Namiesto pôžičky DAR
Ak vám vaše svedomie a intuícia hovorí, že kamarátovi je naozaj potrebné urgentne pomôcť, žiadosť o pôžičku si možno preložiť skôr ako prosbu o dar. Ak máte možnosť a prostriedky – peniaze mu dajte. Pokiaľ vám ich vráti, budete milo prekvapený. Pokiaľ nie, buďte veľkorysý – pomohli ste predsa, to je dobrý pocit, dobré emócie. Nepokazte to napríklad uštipačnými poznámkami, nikdy sa k tomu nevracajte, stačí naozaj málo a ste zase v konflikte, dlžník si môže vašu veľkorysosť vykresliť ako neúprimnosť a zákernosť.
Ak požičať, nebojte sa navrhnúť zmluvu
Problémom pri požičiavaní medzi priateľmi býva, že podmienky sa najčastejšie dohovárajú ústne. Nie! Ústna dohoda býva základom problémov už vyššie spomínaných ospravedlnení. Pamätajte, že v momente, keď chce niekto vaše peniaze, máte plné právo si aj stanoviť pravidlá. A potenciálny dlžník ich samozrejme ani nemá právo akokoľvek spochybňovať. Takto to funguje kdekoľvek v obchode, prečo nie pri vás. Teda sa písomne dohodnite na termínoch. Priateľa môžete nechať napríklad formulovať znenie jednoduchej zmluvy. Vzory nájdete kdekoľvek na internete.
Pripravte sa
Buďte na všetko pripravený, vaša sebaistota a rozhodnosť je naozaj dôležitý faktor, ktorý celý tento intímny proces ovplyvňuje a môže predurčiť postoje a chovanie človeka, na ktorom vám záleží. Určite viac ako vaša prípadná neistota a slabosť spojená s vykrúcaním.
Je aj na vás, či pripustíte, aby sa váš blízky pošpinil tým, že nesplatí svoj dlh priateľovi. Je to naozaj na vás. Keď požičiavať nechcete, nepožičiavajte. Za žiadnu cenu. Keď chcete pomôcť, vyjasnite si prečo to chcete spraviť a pokiaľ ste sa rozhodli, že áno, spravte to podľa svojich vlastných pravidiel. Nikdy však nepožičiavajte peniaze, ktoré budete sami potrebovať.
A čo na záver? „Tí, čo peniaze požičiavajú, majú lepšiu pamäť ako tí, ktorí majú peniaze vrátiť.“ Povedal už veľmi veľmi dávno i americký prezident Benjamin Franklin. A ďalšia stará múdrosť hovorí: „než požiadate priateľa o pôžičku, rozhodnite sa, či potrebujete viac jeho, alebo jeho peniaze“.